Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

“İzmir Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi Projesi” Tasarım Günleri Eğitim Programı

Mayıs 3 @ 2:00 pm - Mayıs 11 @ 9:00 pm

Oğuzhan Coşkun
Oğuzhan Coşkun

TASARIMIN TÜKETİCİYE SUNUMU – GÖRSEL MAĞAZACILIK’IN TASARIMA ETKİSİ

Milyonlarca ürün üretebilirsiniz ama o ürünü iyi sergileyemez ve sunamazsanız satamazsınız. Hedef kitleye ve segmentasyona  göre ürün sergileme prensiplerinde bahsedilecektir. Lüks bir ürün ile fast fashion dediğimiz hızlı moda ürününüz sergileme prensipleri farklıdır. Her tasarımın sergileme ilkeleri olmalı ve tüketici ile bulaşacağı noktada ürüne uygun bir şekilde satılabilir kılınmalıdır. İlla bu ürünün tekstil olması gerekmiyor seramik bir vazonun ya da bir otomobil lastiğinin de  prensipleri vardır. Programım sonunda katılımcılar tasarladıkları ürünü nasıl sergilemeleri konusunda fikir sahibi olacaklardır.

Oğuzhan  COŞKUN: Lisansını İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret bölümünde tamamlamıştır. Yaklaşık 25 yıllık kariyerinde, Perakende sektörünün her alanında birçok global markada farklı pozisyonlarda çalışmıştır. Bu pozisyonlar arasında, Mağazalar Koordinatörü, Buyer, Görsel Sunum Ülke Müdürü, Türkiye & Ortadoğu ve Kuzey Afrika Görsel Sunum Müdürü yer almaktadır. Mayıs 2014 yılında kurumsal hayatı bırakıp Vitrindeyiz Perakende Çözüm Ortaklığı adını verdiği şirketini kurmuştur. Bu yapısı ile local ve global markalara hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde Görsel Sunum ve Perakende konusunda ekibi ile danışmanlık vermektedir. Bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren markalar yer almakta. Hizmet verdiği sektörler; Tekstil, Kedi – Köpek maması, Cafe, Spor ayakkabı gibi çeşitlilik göstermektedir. Oguzhan Coşkun, Kasım 2015 yılından beri İstanbul Moda Akademisi’nde kısa eğitimlere program hazırlamakta ve Moda Yönetimi, Moda Perakendesinde Merchandising ve Görsel Mağazacılık programlarında dersler vermektedir.

3 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

MARKA KONUMLANDIRMA - YARATICILIK VE ZAMANI YÖNETMEK

Parametrik tasarım yapma bilinciyle markanı yarat!

- Marka kurmayanın kalmadığı dijital dünyada tasarımlarınla nasıl fark yaratırsın?

- Tasarım ve sanat bilincini artisanal ile nasıl birleştirirsin? Marka değerin?

- Geleneksel miraslarımızı görmek isteyen, markanın arkasında sosyal sorumluluk projesi arayan yeni sınırlar üstü tüketici geliyor. Hedef kitleni nasıl oluşturursun?

- Tasarım ve satış

- Ürün ve rekabet

Marka konumlandırmayı dört temel prensibe indirgeyerek, yaratıcı zihinlere bir yol haritası olmasını, Geleceğin “belirsizlik” trendini pozitif yaklaşımlarla çözümlemeyi hedefleriz.

Hümeyra TATAR: Bir tasarımcı olarak sanatın hemen hemen her dalında küçük yaşlardan itibaren eğitim almış olması ve tüm bunların perspektifini oldukça genişletmesi, disiplinlerarası sanat çalışmalarında bulunmasını sağlamıştır. Gelecek, dokuma ve desen tasarımı olduğuna inandığı için üniversiteyi İzmir Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Moda ve Tekstil Tasarımı Tekstil Anasanat Dalında okumaya karar verdi.

Disiplinlerarası sanat çalışmalarının yürütüldüğü, ufkumu genişletecek yaratımcı işlerde bulunmayı her zaman tercih etti. Nitekim sanat ve tasarım ağırlıklı iş tecrübelerinin üçüncü yılında, kendi koleksiyonunu hazırlamak için atölye arayışına başladı.

F.A.D.S Turkey Uluslararası Tasarım ve Sanat Stüdyosunda Kreatif direktörlük yaptığı sıralarda, yarı zamanlı arzuladığı eski geleneksel tekniklerle, Houte Couture erkek giyim eğitimi almak adına İzmir Kemeraltı antik çarşısında Türkiye’nin beş büyük zanaatkârlardan birinde çalışma fırsatı yakaladı. Mehmet Gürelli’yi ikna etmek çok zor olsa da tutkusu ve işçilikteki hızlı gelişimi onun fikrini değiştirdi ve tam zamanlı olarak beraber çalışmaya başladılar. İlk müşterisi olan Kenan Doğulu’nun baş trompetçisi Tolga Bilgin, kariyeri için bir dönüm noktası oldu. Hümeyra Tatar, sanatçının konserinde giydiği takım elbiseyi ve müzisyen çevresinin yanı sıra NEVİ projesi ile dünya turnesinde tasarladığı takım elbise beğeni topladı. Birsen Tezer ile görüşmeleri devam ederken isimsiz tasarımcı olarak insanları giydirmeye başladı. Şu an İzmir’deki erkek müşterilerin siparişleri doğrultusunda üretim yapmakta ve marka danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca çeşitli tasarımlarının prototiplerini hazırlamakta, sanatçılarla kolektif projeler geliştirmektedir.

3 Mayıs 2021

16:30 - 18:30

Hümeyra Tatar
Hümeyra Tatar
Özlem Erkan
Özlem Erkan

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNDE MARKA OLUŞTURMA VE TASARIM SÜRECİ

Marka oluşturma ile ilgili genel bilgilendirme markanın ihtiyaçlarını belirleme ve uygun tasarım planlaması ve süreçlerin oluşturulup yönetilmesi ile ilgili bilgilendirme ve interaktif soru cevap.

Özlem ERKAN: 9 Eylül Üniversitesi GSF tekstil moda tasarım bölümlerinden mezun oldu. 2004 Hugo Boss firmasında iş hayatına başladı. 2008 yılına kadar çeşitli ihracat firmalarında dünya devi birçok marka için koleksiyonlar hazırladı. 2008 yılından itibaren her sezon özlem erkan markası adı altında koleksiyonlarını hazırlayarak İstanbul Moda Haftası'nda sunmaktadır. Özlem Erkan sektörün ileri gelen birçok markası, birlikler ve dernekler ile işbirlikleri, danışmanlık, koleksiyon oluşturma, süreçleri yönetme , creative direktörlük yapmıştır ve devam etmektedir.

4 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

YAŞAYAN MÜZE TASARIMI

Müzelerin toplumdaki rolü ve etkisi oldukça önemlidir. Bu rol, çağın etkisiyle birlikte değişim göstermektedir. Müzeler, geçmişe kıyasla etkileşime daha açık, esnek, çağın yeni koşullarına uyabilen, değişken, toplumdan yana kurumlar haline gelmektedir.

Bilginin yaratıcılıkla birleştiği, ziyaretçilerin de bu yaratıcılık sürecine katıldığı, bu süreci paylaştığı, doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkileşimde oldukları bir platform olan müze; topluma koruma, sergileme, araştırma gibi birincil görevlerini sunarken, bu çalışma kalemleri zamanın ruhuna ayak uyduracak şekilde ziyaretçilerin kendini ait hissettiği, yapılan eğitim, drama, atölye çalışmalarıyla paydaş olduğu merkezler haline gelmiştir.

Toplumun belleği ve kalbindeki kurumlar olan müzelerin, toplumun şekillenmesine onun ihtiyaçlarını göz önüne alarak katılım sağlanması, kültürler arası diyaloglarda köprü olma vazifesini yerine getirmesi, sürdürülebilir bir geleceği tanımlama gücüne sahip olması ve tüm bunları da ziyaretçi/toplum odaklı yapması bir müzeyi depo olmaktan kurtarıp, yaşayan müze haline getirecek unsurlardır.

Ayşe Füruzan CAMAN: 30.9.1979 İzmir doğumlu olan Dr. Ayşe Füruzan Caman, Sırasıyla Türkbirliği İlkokulu, Özel Ege Lisesi, Ege Üniversitesi’nden  (Lisans-Protohistorya Ve Önasya Arkeolojisi, Yüksek Lisans-Eskiçağ Tarihi, Ph. Doktora-Eskiçağ Tarihi) mezun olmuştur. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kültür ve turizm uzmanı unvanıyla çalışmaya başlayan Ayşe Füruzan Caman, 2015-2019 yılları arasında İzmir Müzesi’nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2020 yılından beri İzmir Resim Heykel Müze ve Galeri Müdürü olarak görev yapmaktadır.

4 Mayıs Salı

19:00 - 21:00

Ayşe Füruzan Caman
Ayşe Füruzan Caman
Sezgin Tanrıyakul
Sezgin Tanrıyakul

OYUN TASARIMI NEDİR VE NASIL OYUN TASARIMCISI OLUNUR?

Oyun tasarımı, daha geniş video oyunu geliştirme alanı altında yer alır ve eğlence veya eğitim amaçlı bir oyun geliştirmek için yaratıcılık ve tasarımın kullanılmasını ifade eder. Başarılı bir oyun tasarımcısı olmak için gerekenler, karşılaşılabilecek sorunlar ve güncel market bilgileri.

Sezgin TANRIYAKUL: Vefa Anadolu Lisesi mezunudur. Sonrasında akademi İstanbul’da ses mühendisliği eğitimi gördü. Mezuniyet sonrası iki sene canlı müzik sektöründe Jethro Tull İstanbul Konseri, Avrupa Müzik Şenliği vb gibi önemli projelerde çalıştı. Müzik sektörünün çalışma şartlarından dolayı zaten ciddi bir şekilde ilgilendiğim bilişim sektöründe 2003 yılında tikle bilişimde oyun tasarımcılığı işiyle başladı. Bu süreçte toplamda 22 cep telefonu oyunu yayınladık.  Sonrasında Videofon’da creative direktörlük görevine geçtim ve kurumsallaşma süreçlerinde yardımcı oldu. Kültür ve sanat televizyonu projesinin teknik alt yapısını ve tasarımlarını hazırladı. Bu süreçte Türk Telekom Akademi’nin video direktörlüğünü ve creative danışmanlığını yaptı. 2013 yılında İmgelem Ajans’a önce creative direktör sonrasında da genel müdür olarak çalışmaya devam etti. Şu anda Polaron oyun yazılım firmasının sahibidir.

5 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

CREATING FASHION PRESENTATIONS
- How to start a Fashion Design Project?
- What does a Design Project need to have?

- Tips to make your presentation.

MARTA MAIQUES VALLS: I’m degree in fashion design and graphic design by the
international design university in Barcelona (Spain). I have been working as digital consultant
in fashion and design schools for over 20 years, working also as designer freelance. Since
2018, i am working for the Inditex group (Zara, Massımo Dutti, Uterque, Bershka, Lefties …)
as a consultant / trainer in digital design and presentation issues for different departments
(designs, visuals, pattern, commercial …). I'm convinced that selling a great idea begins by
surprising with the graphics applied to fashion design … the other comes on its own.

5 Mayıs 2021
19:00 - 21:00
MARTA MAIQUES
MARTA MAIQUES
Elif Doğu
Elif Doğu

TASARIM EKSENİNDE TÜRKİYE-İTALYA ARASI İŞ GELİŞTİRME VE SON TRENDLER

Ben kimim, tekstilde tasarımın ticarete olan katkısı ve bunun görünen örnekleri, Türkiye-İtalya arası sektörel gelişmeler, pandemi ile birlikte değişen ve gelişen son trendler.

Elif DOĞU: 1988 yılında İstanbul’da doğdu. 2007’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde başladığı eğitimini 2010’da Erasmus kapsamında gittiği yurtdışı deneyimini de ekleyerek başarıyla tamamladı. Bu süreçte dönemsel olarak Network ve Polo Garage gibi firmalarda çalıştı. Mezuniyetten sonra meslek hayatını erkek giysi tasarımları yaparak sürdüren elif doğu, 2012’de Park Bravo Grup’ta kadın giyiminde çalıştıktan sonra 2013’te başvurusunun kabul edilmesiyle Roma’da 1 yıl moda pazarlama master’ı yaptı. Ardından Milano’da Original Marines adlı markada kadın giysi tasarımcısı olarak işe girdi. 2016’da ünlü markalara ayakkabı tasarımı yapan bir şirkete geçen tasarımcı, Eylül 2017’de giysi tasarımına devam edebilmek için firmadan ayrıldı. 2018 yılından bu yana da Tuline Tekstil’in tasarım koordinatörü olarak Milano ofisinde çalışmalarını sürdürüyor.

6 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

GÖRSEL TABANLI DÜŞÜNME TEKNİKLERİ

Oyunlar tıpkı insanlar gibi çağlar boyunca evrilip değişiyor. Yapılarındaki motivasyon, eğlence ve iş birliği kavramı çağımızda eksikliğini hissettiğimiz her alana usulca giriyor. Evimiz, işimiz ve sosyal yaşantımız oyunların çağlar boyunca bize sunduğu oyun mekanikleri sayesinde daha anlamlı hale geliyor. Oyunun sadece zaman geçirmek için mi vardır?  Oyunları iş yaşamınız dahil tüm yaşamınıza nasıl adapte edip daha verimli bir hale getirebiliriz?

Arzu KUPSAR: 1978 İzmir doğumludur. Ege Üniversitesi Matematik Bölümü'nden mezun olduktan sonra uzun yıllar özel sektörde matematik öğretmeni olarak çalıştı.  Eğitimdeki etkileşimli öğrenme eksikliğini oyun tabanlı çalışmaları ve atölyeler ile tamamlayan Kupsar aynı zamanda oyunlaştırma üzerine çalışmaktadır.

6 Mayıs 2021

19:00 - 21:00

Arzu Kupsar
Arzu Kupsar
Erol Nezih Orhon
Erol Nezih Orhon

İLETİŞİM EKSENİNDE TASARIMDA ORTAKLAŞMA

Birlikte tasarlamak ve üretmek için birlikteliğin içini doldurabilmek gerekiyor. Evliliklerin bile zor yürüdüğüne tanıklık edilen yakın zamanda birlikteliğin ve ortaklığın kurulabilmesi için farklı bireysel kültürlerin, bireysel davranışların, bireysel iletişimlerin ve bunları ortaklaştırabilmek için de her paydaşın sorumluluk üstlendiği; belli ölçüde koçluğu hayata geçirdiği süreçleri hep beraber anlayalım. Ve, elbette birlikte ortak olalım; beraber üretelim.

Nezih ORHON: Ankara’da doğmuş ve büyümüştür. Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. 1994-1998 yılları arasında İletişim Bilimleri alanında ilk yüksek lisansını, 1994-1997 yılları arasında A.B.D.’de aynı alanda ikinci yüksek lisans derecesini yüksek onur ile tamamladı. Doktorasını 2002 yılında tamamladı. Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi’nde 2009-2011 yılları arasında dekan yardımcılığı ve 2011-2014 yılları arasında ise dekanlık görevini yürütmüştür. Halen aynı fakültede Sinema ve Televizyon Bölümü başkanlığını yürütmektedir.  Hollanda, Fransa, Kolombiya, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri devlet burslusu olarak çalışmalarını yürütmüştür. Aynı zamanda, halen Almanya’nın RheinMain Üniversitesi2nde öğretim üyeliği yapmaktadır. UN Women, UNFPA, ILO, IOM, UNDP ve Avrupa Birliği-Türkiye Delegasyonu gibi farklı birçok ulusal ve uluslararası kurum ile kuruluşta; ilintili projelerde özellikle ‘iletişim’ ve ‘savunuculuk’ konularında yer almış, farklı görevlerde sorumluluklar üstlenmiştir. Kurumlarda farklı gruplar ile çalışma, kurumsal iletişim, çeşitlilikleri yönetme, iletişim stratejileri ve tüm farklı yapıdaki özel hedef kitleler başta olmak üzere bunlar ile ilgili iletişim ve medya çalışmalarını, eğitimlerini ve iletişim faaliyetlerini sürdürmektedir.  İletişim, kültürlerarası iletişim, kültürel çeşitlilik ve iletişim gibi alanlarda ulusal ve uluslararası kitapları, yayınları ve çok sayıda projesi bulunmaktadır. Farklı hedef kitleler ve iletişim süreçleri ile ilgili olarak 6 ülkeden ortağın yer aldığı Horizon 2020 projesini halen sürdürmektedir. Geçmişte CNN International ve NBC News gibi uluslararası kanallarda yer aldığı görevlerin dışında halen NTV Radyo’da “Beşeri Münasebetler-Prof. Dr. Nezih Orhon ile İletişim Sohbetleri” programını hazırlamakta ve sunmaktadır. Özellikle, ‘kırılgan gruplara’ yönelik iletişim ve savunuculuk çalışmalarında ve projelerinde yer almaktadır.  En önemlisi 7,5 yaşındaki kızı için örnek ve sevgi dolu bir baba olmaya çalışmakta; her gittiği yerde dinlediği ve aradığı öyküleri kızı için biriktirmektedir.

7 Mayıs Cuma

16:30 - 18:30

YARATICI DÜŞÜNCE VE TASARIM TEKNİKLERİ

Sunumda; katılımcıların tasarıma başlamadan önce “yaratıcı düşünce” metodolojisini kavramaları, ardından ise genelden özele tasarım teknikleri ile tanışmaları sağlanmaktadır.

Kayahan DEDE: 1985 doğumlu Kayahan Dede; liseyi Nazilli Anadolu öğretmen lisesinde tamamladı. İzmir ekonomi üniversitesi, endüstriyel tasarım bölümü, tasarım yönetimi bölümü opsiyonundan derece ile mezun oldu. İnovasyon yönetimi ve yenilikçi tasarım stratejileri gibi seçmeli dersler aldı. Yüksek lisans derecesini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, mühendislik işletmeciliği ana bilim dalından alarak bilimde uzmanlık titrini aldı.

Tasarım, Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik konularında pek çok dernek, platform ve vakıfta aktif görevler almış, kuruluşlarına ve yönetilmesinde bulunmuştur. Endüstriyel tasarımcılar meslek kuruluşu İzmir şubesi kuruculuğu, TOBB İzmir il genç girişimcilik kurulu üyeliği, ege teknoloji ve başarı vakfı yönetim kurulu başkan yardımcılığı, İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunlar derneği başkanlığı bu çalışmalardan bazılarıdır.

Kariyerine Ar-ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin kalbinde başlayan ve son 10 yıldır bu çizgide devam eden Kayahan Dede, Türkiye’nin teknoparklarından biri olan teknopark İzmir’de savuma sanayi projelerinde koordinatörlük, strateji ve planlama yöneticiliği, teknoloji transfer ofisi direktörlüğü, idari yöneticilik gibi çeşitli yönetsel pozisyonlarda çalıştı. Bu süreçte, Türkiye’nin ilk inovasyon merkezini, teknoloji transfer ofisini, ilk güdümlü kuluçka merkezini şehrimize kazandırdı. Girişimcilik ve inovasyon kültürünün gelişmesi için onlarca eğitim, seminer ve etkinlik düzenlenmesini sağladı veya bu etkinliklerde yer aldı.

Kayahan dede; son 2 yıldır İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin teknoparkı olan İzmir Bilimpark’ta genel müdürlük yapmaktadır. Ülkemizde girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin gelişmesi için paydaşlar ile birlikte sinerji yaratacak projeleri yürütmeye devam etmektedir.

7 Mayıs Cuma

19:00 - 21:00

Kayahan Dede
Kayahan Dede
Murat Arıkut
Murat Arıkut

TASARIM BAKIŞI İLE ÇALIŞMAK, ÜRETMEK

Günlük objeler ve evrimleri üzerinden (endüstriyel tasarım tarihi çerçevesinde) işlev - form ilişkisi, gelecek projeksiyonları. Katılımcı adedi ve zamana göre olası kısa bir uygulama çalışması.

Murat ARIKUT: ODTÜ Endüstriyel Tasarım ‘98, muhtelif üniversitelerde tasarım fakültelerinde Öğr. Gör.(2000-...), MA| D tasarım danışmanlık (2007-...), ETMK (endüstriyel tasarımcılar meslek kuruluşu MYK Başkan Yard.

10 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA

Moda’da Sürdürülebilirlik Çalışmaları, Etik Üretim, Hızlı Moda Sektörünün Yarattığı Çevresel Etkiler

Roksan SARFATİ: İtalya’da moda tasarım ve tekstil üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye dönmesi ile 7 sene hızlı moda ve perakende sektöründe çalıştıktan sonra sistemin dayattığı sömürücü çalışma şartlarından sıyrılmak üzere yıllarca seyahatlerinde topladığım atık kumaşları kullanmak üzere mah roc markasını kurdu.

Mah Roc etik üretim, atık kumaşların değerlendirmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla kuruldu. Türkiye ve Sri Lanka’da tasarım ve üretim üzerine yerel kadınlar ile çalışıp onlara bir iş kolu sağlamaya çalışıyor.  Balat’ta bulunan atölyede dikilen koleksiyonlarımız Türkiye ve Sri Lanka’da  farklı konsept dükkanlarda ve internet sitesinde satışa sunuluyor.

Sarfati, aynı zamanda modada sürdürülebilirlik çalışmalarını yaklaşık 3 aydır Aposto üzerinden yazan yazarlardan biridir.

10 Mayıs 2021

16:30 - 18:30

Roksan Sarfati
Roksan Sarfati
Aylin Onart
Aylin Onart

“ESTETİK TASARIM VE İTİBAR”

Bir felsefe ve hayat görüşü olan Üçleme (Triloji):  Tasarım, estetik ve itibara dair…

AYLİN ONART

Kurumsal İtibar Yönetimi Danışmanı (www.on-art.net)

11 Mayıs 2021

14:00 - 16:00

TASARIM...TASARLAMAK...

Bir ürünü tasarlarken başımıza gelenler ve problemler çözümler, uygulamalar, tasarlarken yanlış yapmaktan korkmamak...

Çağdaş DORAK: Endüstriyel tasarım konusunda bir çok sektörde yer almış tasarım ve imalat yapmıştır.

11 Mayıs 2021

19:00 - 21:00

Çağdaş Dorak
Çağdaş Dorak
2021-04-13_16-18-55

Detaylar

Başlangıç:
Mayıs 3 @ 2:00 pm
Bitiş:
Mayıs 11 @ 9:00 pm
Etkinlik Kategori:
Website:
http://bit.ly/tasar%C4%B1megitim

Mekan

İZİKAD
Şair Eşref Bulvarı Güneş Apt. No:80 K:5 D:14 Alsancak - Konak / İZMİR
İzmir, 35130 Türkiye
Telefon:
+90 (232) 483 83 53
Website:
www.izikad.org

Organizatör

İZİKAD
Telefon:
+90 (232) 483 83 53
E-posta:
info@izikad.org
Website:
izikad.org