İZİKAD olarak Belçika-İzmir Iş Kadınları Buluşması etkinliğimizi Belçika Ateşesi Stefano Missir Di Lusignano,Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Belçika Büyükelçisi Paul Huynen ile birlikte Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde üç farklı panelde değerli konuk konuşmacıların ve birçok katılımcının katılımı ile gerçekleştirdik. Panelimizde konuk konuşmacı, olan Sn. Av. Nilay Kökkilinc, Sn.Neşe Gök, Sn.Oya Ersöz, Sn.Betül Sezgin, Sn.Chantal Vervaeke,Sn.Béatrice Delfin Dıaz, Sn.Canan Öztürk ‘e ve moderatörlüğü üstlenen Sn.Hüsniye Güngör’e değerli katılımları ve destekleri için teşekkür ederiz.

12 ay süren proje; eğitimler, mentorluk, çalıştaylar, kısa film yarışmaları gibi birçok konuyu kapsarken bu projenin destekçileri ise Türkiye Genç İşadamları Derneği Ege Şubesi (TÜGİAD), İzmir Ticaret Borsası (ITB), 9 Eylül Üniversitesi, Karşıyaka Belediyesi, Ticaret Gazetesi, Özel İzmir Bahçeşehir Koleji 50.Yıl Anadolu Lisesi, İnci Holding, Maktek, Step Mimarlık ve Pumay Tekstil oldu.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) tarafından yürütülen ve ABD Büyükelçiliği’nin fon desteği verdiği “Ege Bölgesi’ndeki İş Kadınları Dernekleri’nde Kapasite Geliştirme” projesi kapsamında, iş hayatında aktif olarak yer alan 240 kadın ile eğitim, toplantı ve yaygınlaştırma faaliyetleri gerçekleştirdi.

Amacımız kadınlarımıza farklı alanlarda da güç sağlamaktı. O nedenle yurtdışında diğer iş kadınlarıyla bağlantı kurmaya başladık. Önceki dönemde Selanik’e gidilmişti. Biz Kıbrıs’a gittik, Hollandalı işkadınları bize geldi. Sonrasında ise Londra oldu. Son olarak Arap İş Kadınları ile İzmir’de buluştuk.

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir İş Kadınları Derneği, kadınlara meslek edindirmek ve iş gücüne katılımlarını sağlamak amacıyla ‘Dokuma Sanatındaki Çiçekler’ projesini hayata geçiriyor. İçişleri Bakanlığı’ndan 50 bin TL hibe almaya hak kazanan proje ile 9 aylık dokuma desinatörlüğü eğitimi düzenlenecek. Başarılı olan kursiyerlere iş imkanı da sunulacak.Kadınlara istihdam olanağı yaratmak ve yeni iş alanları açmak için güç birliği yapan Karşıyaka Belediyesi ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), ‘Dokuma Sanatındaki Çiçekler’ başlıklı bir proje hazırladı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’ndan 50 bin 400 TL hibe desteği almaya hak kazanan proje, Mart ayı itibariyle hayata geçirilecek. Bu kapsamda kadınlara, tekstil sektörünün temel istihdam ihtiyaçlarından biri olan dokuma desinatörlüğü alanında eğitim verilecek.

İzmir’de yaşayan 18-50 yaş aralığındaki ihtiyaç sahibi 20 kadının katılacağı kurs, 6 Mart’ta başlayacak. 9 ay boyunca Karşıyaka Belediyesi’nin tesislerinde eğitim alacak olan katılımcılar, kurs sonunda Avrupa Birliği’nin mesleki yeterlilik testi olan VOC-TEST’e tabi tutulacak. Başarılı olan kadınlara, Avrupa çapında geçerli sertifika verilecek.